Změna fakturuje radnici

Propuštěný úředník z liberecké radnice Jakub Macek se o své příjmy bát nemusí. Vedl totiž kandidátku Změny v Jablonci nad Nisou, kde je i členem tamního zastupitelstva, a tak je „logické“, že mu Změna z libereckých peněz proplácí podle zásady „z cizího krev neteče“ faktury za práce, o jejichž smyslu, kvalitě a možná i skutečném provedení lze s úspěchem pochybovat. Jakub Macek, bývalý asistent náměstkyně Hrbkové, jež byla údajně s jeho prací nespokojena tak, že musel odejít, vyfakturoval od listopadu 2015 do ledna 2016 už téměř 50 tis. Kč a liberecká radnice ty faktury proplatila.

A aby toho nebylo málo, podle přehledu faktur, který mají k dispozici členové finančního výboru, byly fakturovány práce na zpracování podkladů ke zřízení dotačního fondu. Celkem si pan Macek za přípravu podkladů ke zřízení fondu nechal proplatit neuvěřitelných 163 hodin, tedy celkem 20 pracovních dní! Přičemž dotační fond je onen fond, jehož podklady vykazovaly takovou nekvalitu, že je náměstek Korytář napoprvé na poslední chvíli stáhnul z pořadu jednání libereckého zastupitelstva, napodruhé jej zastupitelé ani na pořad jednání nepřipustili a napotřetí prošly jen těsnou většinou navzdory devíti stranám nedostatků podrobně zpracovaných zastupiteli SLK.

Ti, kdo podlehli iluzi, že Změna a její lídr Jan Korytář myslí své moralizování a kritizování zneužívání veřejných prostředků tak, že ona bude úplně jiná, již snad poznali, že nebude. Nastavuje si dotační pravidla, aby dotace dostaly organizace propojené se Změnou, nebo platí své lidi na radnici, jejichž počet utěšeně roste, a nyní nově platí své lidi i mimo radnici. Když k tomu připočteme snahu náměstka Korytáře oživit svůj velký vynález – fond rozvoje, jehož smyslem není nic jiného, než soustředit rozhodovací pravomoc o veškerých opravách, údržbě a investicích do svých rukou, stává se veškerá dosavadní kritika tzv. starých pořádků jen obrovskou licoměrností a blamáží. Smutné na tom je, že se to vše děje s hlasy a podporou zastupitelů ANO. Ti sice poslední dobou skřípou zuby, ale to je vše, na co se zmohou.

Malá domů, řekl by jeden. Jenže tady nejde jen o nějakou malou domů, nýbrž o propracovaný systém financování Změny a o organickou součást jejího post-korupčního charakteru. Ten je typický na jednu stranu černobílým zjednodušováním schovávajícím se za fráze o „nové“ politice a na straně druhé bezskrupulózním pragmatismem, v němž platí „účel světí prostředky“ nebo, jak jsme již uvedli, „z cizího krev neteče“.

Nejde přitom o náhodu či ojedinělou kauzu, podobně se totiž Změna chová dlouhodobě. Připomeňme jen ono krátké období na přelomu let 2010–2011, kdy tehdejší primátor Korytář „zaměstnal“ vedoucího své kanceláře, tedy vysoce postaveného úředníka magistrátu, na tzv. příkazní smlouvu. Důvodem tohoto pracovněprávního nesmyslu nebylo nic jiného, než obejít zákon a pobírat další desítky tisíc měsíčně v představenstvu liberecké teplárny.

Posted by:

David Václavík

Přidat odpověď

11 Komentáře Zapnuto "Změna fakturuje radnici"

Upozornit na
Seřadit:   nejnovější | nejstarší | nejoblíbenější

50 tisíc pro mladého radikála Macka mi připadá jako malicherný problém. Když jsem viděl jakou aféru z toho udělal Punčochář na RTM a slyšel baťányho . Toho baťányho, který vyhodil 300 tisíc za zbytečný videomapping. Mrzí mne, že se SLK moří se takovou ptákovinou a proč se nezabýváte opravdovými problémy. Jako je třeba porušení zákona při vrácení 5 ti milionů, či personální čistky na magistrátu. O tom pište !

Milá Aleno,
možná to není velká částka, ale ukazuje to, jak ti, co se nejvíce prsí potíráním korupce, nejednají úplně korektně. A nejde o výši částky. Za obě témata děkujeme, již se jim nějakou dobu věnujeme. Námět na shrnující článek bereme za své, připravíme.

Dalším zajímavým tématem je Fenomén ANO.
Je to vlastně byznys projekt Andreje Babiše a jak dokazuje aktuální kandidátka ANO do krajských voleb je to vlastně jen mašinerie jak se dostat k postům. Zcela neznámá Volfová – sázka na čistý nepopsaný list a starý protřelý politik a úředník, kterému je jedno jaký má dres, jen když má funkci to dokládají názorně.
Lidé volí spasitele Babiše stranu o které prohlásil : Strana jsem já. Uvažuje SLK o případné spolupráci s touto stranou ?
http://www.novinky.cz/domaci/395395-babis-strana-jsem-ja-ale-politika-mi-znicila-zivot.html

Tak už je jasné, proč Korytář nechtěl pomoci s pravidly dotačního fondu zadarmo od pana Hrona. Proč to nechat zadarmo, když může zaplatit Mackovi a ten následně odvede peníze do Změny pro Liberec – viz 21.12.2015 odvedeno 1330 Kč
https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2600457118

K názvu vašeho webu. V “ tiráži “ jste mne vyzvali, abych se vyjádřil k vašemu použití názvu, který jsem v minulosti používal pro svůj web a facebookový profil. Jedná se o název Liberecká politika. Mé pocity jsou smíšené. Na jedné straně jsem rád, že vznikl další politický web zaměřený na komentování liberecké politiky. Na druhé straně mě moc netěší, že jste si zvolili tento “ můj “ název. Proč ? Protože se bude jednat o stranický web hnutí Starostové pro Liberecký kraj a nebude to tedy web nezávislý a nestranný, jak jsem se snažil já a vyjádřil jsem to… Číst dále »
Josefe, věřte, že jsme dlouho vážili, jestli váš název použít, a mrzelo nás, že o tom nemáme možnost s vámi mluvit. Nakonec jsme se touto cestou vydali. Snad budete věřit tomu, že důvodem nebylo svézt se na dříve zavedeném názvu. Našim záměrem je dát do internetového prostoru další alternativu pohledu na místní dění, která by se co nejvíce blížila zvolenému názvu. Rádi bychom, aby se zde prezentovala politická témata Liberce a věcné (neideologické, animozitami nezatížené) politické diskuze i půtky k nim. Vím, že to bude vyžadovat přísnou editorskou i redakční práci a vůbec si nejsem jist, zda na to amatérsky… Číst dále »
Rád se zapojím. Aktuálně považuji za zajímavé téma : Úloha opozice v zastupitelstvu. V Liberci totiž vznikla unikátní situace, kdy stejní lidé ( event.subjekty) jsou na kraji ve vedení a v druhém korporátu v opozici a obráceně. Vy máte problémy s materiály v Liberci a oni zase s vámi ( SLK) na kraji. Ukázalo se to aktuálně u bodu 55 2. ZLK. Myslím, že pro úspěch webu je podstatné, když pominu výběr a úroveň článků, abyste drželi úroveň diskuse a neskončili jako TVLK. Tam se nedá absolutně diskutovat. Dále je nutné abyste více web propagovali, protože lidé mají málo času… Číst dále »

Děkuji, Josefe, za další podnět. Je pravdou, že nad tím tématem hodně přemýšlíme. Někteří lidí vyčítají současné opozici, že je slabá. On hlavní rozdíl je ale v tom, že současná opozice se proti té předchozí snaží chovat konstruktivně a slušně. Jinak než změnou chování u sebe sama se totiž celý systém, do něhož byla zanesena nejedna nekorektnost, nezmění. Každopádně díky za zajímavé téma.

Zdravím vespolek! Moc bych se přimlouval k tomu, co píše p. Josef – pokud diskuzi, tak pro registrované a moderovanou. Většina anonymních diskuzí – to je běs! Ideální je také, když jsou uvedeny IP adresy a tak se pod různými nicky neventilují jedni a titíž.

Nejde mi o registrovanou diskusi. Je mnoho lidí, kterým záleží na anonymitě ( jako mně), ale snaží se diskutovat slušně a k věci. O takové by “ se“ přišlo. Protože registrovaná diskuse znamená diskutovat pod pravým a ověřeným jménem. Já mám na mysli tedy především vyřazovat příspěvky hrubé a osobně útočné a trollující. Mechanismus schvalovacího filtru je dobrý.

wpDiscuz

Back to Top