Město Liberec zdolalo v IPRÚ teprve první překážku

Zařazeno v tématech:

Na lednovém jednání zastupitelstva města Liberec byl jednomyslně schválen Integrovaný plán rozvoje území Liberec – Jablonec nad Nisou (IPRÚ), který je základní podmínkou pro šanci čerpat z evropských fondů slíbených 2,6 miliardy korun. Je to jeden z prvních kroků, ale teprve až realizace konkrétních projektů jako je výstavba autobusového terminálu nebo rekonstrukce Liebiegova paláce prověří schopnosti vedení koalice ZPL/ANO.

Kdo by očekával bouřlivější diskusi či koaličně opoziční souboj nad obsahem třísetstránkového dokumentu, prokázal by jen neznalost situace a politických souvislostí. Příprava IPRÚ se v srpnu 2015 setkala s ostrou kritikou ze strany ministryně Karly Šlechtové a její náměstkyně Kateřiny Dostálové. Jejich kritika se týkala zejména časového skluzu prací, nezapojení menších obcí a dalších partnerů do přípravy integrovaného plánu a také hrozby, že při nesplnění požadovaných parametrů liberecký region o oněch 2,6 miliardy Kč přijde.

Po půlročním snažení a silném tlaku Starostů a dalších opozičních stran nakonec liberecké zastupitelstvo v lednu 2016 předložený dokument jednomyslně schválilo s vědomím, že případné odmítnutí či zpochybnění obsahu IPRÚ by mohlo vést k zastavení žádosti o poskytnutí 2,6 miliardy Kč. A takové riziko si nikdo nechtěl vzít na svědomí. Nicméně je jasné, že hlavní dějství IPRÚ je teprve před námi a teprve realizace konkrétních projektů prověří schopnosti vedení liberecké koalice ZPL/ANO.

Podle závazného finančního plánu IPRÚ se totiž s proplacením prvních projektů a dotací počítá v roce 2017, a to ve výši 305 mil. Kč. V roce 2018 by měly být proplaceny projekty ve výši 442 mil. Kč. Tj. do konce volebního období v říjnu 2018 bude nutno realizovat a dokončit projekty za bezmála 800 milionů Kč. Z tohoto důvodu bude muset vedení města Liberec svoji kapacitu vložit do urychlené přípravy a realizace projektů. Před samotným proplacením dotace se musí vedení radnice připravit na absolvování nesčetných kontrol a auditů. Přijdou desítky rizikových situací a úzkých míst, které Změna pro Liberec tak ráda v minulosti z opozičních lavic kritizovala a ještě víc zužovala.

Doufejme, že avizované projekty, jako je rekonstrukce Liebiegova paláce (bývalé galerie), výstavba terminálu u autobusového nádraží, parkovacího domu u nemocnice nebo rozšíření kapacit základních a mateřských škol, má již vedení města připravené a ještě letos bude u většiny zahájena jejich realizace. Jinak bychom se museli začít vážně obávat, že nesplnění finančního plánu IPRÚ by mohlo v konečném důsledků způsobit nedočerpání oněch 800 milionů do roku 2018 a jejich vracení zpět EU. Ty obavy jsou skutečně na místě, neboť o konkrétní přípravě uvažovaných projektů není prakticky nic známo, a pokud na nich radnice pracuje, tak v hlubokém utajení.

Přidat odpověď

3 Komentáře Zapnuto "Město Liberec zdolalo v IPRÚ teprve první překážku"

Upozornit na
Seřadit:   nejnovější | nejstarší | nejoblíbenější

Rekonstrukce bývalé Galerie je v IPRU projektech ? To jsem při představení záměrů IPRU nezaznamenal .
A co by tam mělo být s ohledem na priority Strategie ?

Zde je seznam projektových fiší uveřejněný 3.9.2015 v materiálech zastupitelstva. Galerie je bod 5. Projektové fiše podané do předvýzvy IPRÚ: 1. Komplexní zlepšení podmínek pro rozvoj cyklistické dopravy v Liberci (IPRÚ 4) 2. Systémy řízení městského silničního provozu, zavádění ITS na městské silniční síti a zřizování a úprava bezpečných chodníků v Liberci (IPRÚ 5) 3. Terminál u autobusového nádraží vč. parkovacího domu a zázemí autobusového ná- draží (IPRÚ 6) 4. Sociální bydlení (IPRÚ 7) 5. Centrum aktivního života – zázemí pro komunitní činnost (IPRÚ 8) 6. Zázemí pro spolkovou činnost ve čtvrtích (IPRÚ 9) 7. Rozvoj sociálního podnikání v regionu… Číst dále »

Dodejme, že seznam projektů, i na základě nichž se strategie vytvářela, by měl být představen na březnovém zastupitelstvu.

wpDiscuz

Back to Top