Vstupte do politiky – Je to lepší než koukat na Hru o trůny

Politika je ve skutečnosti úžasná divadelní hra plná nečekaných dějových zvratů. Klíčová pointa je vždy překvapující, nová, plná emocí a dokonce vybízí k dalšímu sledování, protože nikdy nekončí. Ze své podstaty se divím, že zastupitelstva nemají stejnou sledovanost jako Hra o trůny. Pojďme se ale podívat na to, jak probíhala včerejší fraška. Abychom měli dvoustranný pohled, tato glosa bude reagovat na popis zastupitelstva z pohledu podporovatele Změny pro Liberec.

Tvrzení č. 1 – Opozice dělala z diskuse občanů politikum

V prostorách veseckého sprotovního areálu pravděodobně probíhá nezákonná zavážka, podle místních občanů s posvěcením vedení Sprotovního areálu Ještěd, který objekt spravuje. Jeho ředitel Jan Svatoš měl prý akci krýt. Situace vyvolal pobouření u koaličních i opozičních zastupitelů, až se z toho místy někteří snažili dělat politikum. Trapně to ale vyznělo zejména od ČSSD a Starostů pro Liberecký kraj, kteří Jana Svatoše, jehož zásadní kvalifikace pro funkci, bylo přátelství s dnes již pro korupci stíhaným bossem liberecké ČSSD Robertem Duškem, do funkce za poměrně neobyvklých podmínek instalovali. Ach ta paměť…

Situaci jsem vnímal poněkud jinak. Pan Hron (SLK) i pan Červinka (ODS) upozorňovali na to, že se jedná o pozemek města, na kterém se daná věc bohužel stala, a že by tomuto problému měla rada města dát určitou prioritu a ošetřit nápravu stavu věci. Paní Kocumová (členka rady a správní rady SAJ) reagovala na situaci podrážděně, ale nikdo ji z ničeho nevinil, byť to bylo nasnadě. Není jisté, proč byla trapnost na straně Starostů pro Liberecký kraj, k tomu se již autor nevyjádřil.

Tvrzení č. 2 – Hrbková světice

 Včera vyšlo najevo, že tento projekt v žádném případě neodčerpá peníze na projekty ostatní, jako například na Kino Varšava, jak někteří tak nahlas tvrdili ( Jaroslav Zámečník- Starostové) a dokonce jej za dobrý a přínosný považuje i ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička, kterým se ti, kteří situaci nerozuměli a nerozumí, ale o to to dávají najevo, tolik oháněli (Martina Rosenbergová – ČSSD, Michal Hron- Starostové, Ondřej Červinka – ODS, Dana Lysáková – KSČM). Ale že by se ten dubnový cirkus Karolíně Hrbkové někdo omluvil? Zapomeňte…slušnost a transparentnost se hodí jen někdy.

Faktem je, že pan Studnička vysvětlil všem, kteří o vysvětlení stáli, v čem je tento projekt významný. Na zastupitelstvu jasně zaznělo, že kdyby byl projekt takto vysvětlen (=srozumitelně), s velikou pravděpodobností by nikdo nápad nenapadal. Za kvalitu podkladů nese zodpovědnost paní Hrbková. Pokud to nedokáže vysvětlit, není možné to ani pochopit. Takže děkujeme panu Studničkovi a prosíme paní Hrbkovou, aby s ním některé věci konzultovala častěji. A pak nám pokud možno nelhala.

Tvrzení č. 3 – Změna pro Liberec nedosadila pana Kittnera do SVS

Proti volbě Jiřího Kittnera do dozorčí rady protestovala jen Změna pro Liberec a nakonec proti ní hlasoval ještě je Jan Berki ze Starostů. Jinak zněl unisono hlas pro Jiřího Kittnera, nejen z opozice (kde se to vedle ODS dalo čekat i u jejích letitých spojenců – Starostů, ČSSD, KSČM), ale i z ANO a Jiřího Kittnera se zastával i primátor Batthyány, který před dvěma lety před volbami chtěl čistit Synercity – Liberec. Ano chtějí se mít lépe a my s nimi…

Hlas pro Jiřího Kittnera odevzdalo 20 lidí. Ať počítám, jak počítám, nějak to nesedí. Je to fantazie podobná metru v Brně. ZpL + Jan Berki totiž není 19 osob! Další věcí samozřejmě je to, že pana J. Kittnera posvětila již Změna pro Liberec v květnu 2015: ,, Samozřejmě, volí se členové do dozorčí rady, pokud se ptáte, jestli je tam někdo za Liberec – ano, zůstává tam pan Ing. Jiří Kittner, bývalý primátor. Jestli se ptáte, co tomu říká Změna, tak říkáme – asi nějakou extra velkou radost z toho nemáme, ale akceptujeme to, že toto je většinová dohoda, v tuto chvíli se s tím nedá nic dělat..“ sděluje J. Korytář  (zdroj: http://www.liberec.cz/files/zastupitelstvo/dokumenty/zapis-4.zm/5-zm-2015.pdf; str. 58)

Tvrzení č. 4 – Michal Hron se spletl

,,Velká debata byla kolem městských fondů. Opět exceloval Michal Hron ze Starostů, který měl sice pravdu, že nebylo zdůvodněno u jednoho fondu krácení dotace, ale že to krácení prosazoval jeho kolega vedle něj sedící Jan Marek, to vyšlo až po jeho téměř hodinovém mlčení a koukání do země. Stejně tak se opět Michal Hron pletl, že krácení dotace není ve statutu fondu, jakože to tam je.“

Nerozumím tvrzení, že Michal Hron měl sice pravdu, ale Jan Marek mohl za chybějící zdůvodnění. Krom toho, kritika se zaměřovala na celý systém přidělování dotací, který je neskutečně nedobře nastavený a přinesl potíže všem zúčastněným. Jan Marek navíc dvakrát zopakoval to samé – možnost krácení ve statutu sice je, ale nejsou tam žádná pravidla pro toto krácení. Točení se na malichernosti a kolotoče pana Korytáře u návrhů usnesení pak vedlo k hodinové diskusi, přestože se mohlo prostě a jednoduše hlasovat o jednom protinávrhu a jednom radničním návrhu. Celé by to trvalo 20 minut. Ke kritice Dotačního fondu bude jistě ještě mnohé napsáno, protože se to skutečně nepovedlo, a to nikoli vinou opozice, ale přiznanými chybami pana Korytáře, který se bohužel pro všechny na konci jednání emociálně rozložil.

Tvrzení č. 5 – Kvůli diskusi u dotací ZSML nezvládlo probrat jednotlivé body

Všechno to egoistické divadlo trvalo přes hodinu, což vytočilo i jindy smířlivého primátora Tibora Batthyányho. Proto se zastupitelstvo nedostalo dál než za půlku projednávaných bodů a ve 22 hodin muselo,dle vlastních regulí,  skončit.

Důvodů, proč ZSML nedokončilo svoji práci, je daleko více a nejméně za to může diskuse u fondů. Předně, v koalici nevládla vůle o dokončení práce (neodhlasovali si pokračování po 22:00). Navíc, podíváte-li se na průběh projednávání jednotlivých bodů a součet času přispěvatelů, za nedokončení práce můžeme poděkovat zejména bodu kolem SVS. A je jedině dobře, že se k této věci diskutovalo, byť koalice si v tu chvíli byla opozicí a mohli si to projednat už předtím. Pouze by tam nebyli novináři a nikdo by to neviděl. Což je jediný výsledek, který k tomu Změna předvedla – kampaň začíná, nicméně ryba smrdí od hlavy. Důkazem budiž i to, že na jednání předsedů klubů, kde se politické strany snaží vysvětlit si 3 dny dopředu svá stanoviska, byl J. Korytář velmi skoupý se slovy:,,To si vyříkáme na zastupitelstvu.“ Snad další zastupitelstva poběží v rozumnějším rámci a nebudou odrazovat novou generaci od vstupu do politiky.

Vysvětlivky: Citovaný text je neupravován (včetně překlepů a gramatických chyb) a je převzat z webu nasliberec.cz.

 

Posted by:

Antonín Ferdan

Přidat odpověď

2 Komentáře Zapnuto "Vstupte do politiky – Je to lepší než koukat na Hru o trůny"

Upozornit na
Seřadit:   nejnovější | nejstarší | nejoblíbenější

Schválení závěrečného účtu
Jak zprávu hodnotíte ?

Pane Ferdane, posílám Vám odkaz na velmi hezký manuál jak z pozice města uchopit řízení obchodních společností kde má město vliv ( nebo je zřídilo). Vždycky jsem si myslel, že především Změna bude takovými způsoby postupovat. Z postupu kolem SVS jsem doslova konsternován.
Tak třeba ve vašich rukách to bude ten manuál na tom správném místě.
http://www.bezkorupce.cz/mestskespolecnosti/

wpDiscuz

Back to Top