Na technopárty Starostové připraví zákon

V roce 1992 se ve Velké Británii konala týdenní party pod širým nebem, které se zúčastnilo na 40 000 lidí. Byla v mnohém podobná té, která právě sužuje obyvatele celého Liberecka. S jediným rozdílem – byla ve všech ohledech mnohem větší a tím pádem i nesnesitelnější. Britská administrativa se proto po jejím konci rozhodla jednat. Přijala zákon, na základě kterého bylo možné každou takovou akci zakázat a trestně postihnout.

Nedělo se přitom primitivně násilným způsobem jako při neblaze proslulém “Paroubkově” zákroku, ale zcela nenásilně, s britsky ledovým klidem. Třeba tak, že se organizátorům nejprve vypnul proud – bez toho se žádná taková akce zkrátka neobejde. Následně byla zabavena zvuková aparatura a další vybavení, v nejkrajnějších případech na řadu přišla i zatčení.

Výsledkem bylo, že netrvalo dlouho a v Británii se už žádná taková akce podobného rozsahu nikdy nekonala. Organizátorům těchto akcí tedy nezbylo nic jiného, než je začít pořádat tam, kde jim žádné podobné nebezpečí nehrozilo a bohužel stále ještě nehrozí. Třeba v České republice. Nemyslíte, že by bylo na čase, aby podobný zákon začal platit i u nás?

Osobně nemám nic proti hudbě, která tento víkend duní naším krajem, ale je zjevné, že akce podobného rozsahu zkrátka nemohou svévolně probíhat bez ohlášení předem, bez dohody s místními o výjimce proti rušení nočního klidu a bez splnění všech příslušných předpisů. Jasnou možnost a pravomoce, jak v těchto situacích postupovat, ale bohužel v naší zemi stále ještě nemáme k dispozici.

Proto budu iniciovat návrh přijetí zákona, který by podobně jako ve Velké Británii a další zemích stanovil přesná pravidla, jak v případě pořádání podobných akcí postupovat a jak účinně postihnout ty, která se jimi odmítají řídit. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje

Přidat odpověď

Komentujte jako první!

Upozornit na
wpDiscuz

Back to Top